Halkbank'ın aktif büyüklüğünde artış yaşandı

Halkbank’ın 2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme açıklaması piyasalarda ilgiyle karşılanmıştır. Sın çeyrek rakamlarına göre Halkbank %17,2 oranında artışla birlikte toplam 443,5 milyar TL değerine ulaşarak değer kazanmıştır. Halkbank tarafından yayımlanan verilere göre ayrıca geçtiğimiz 2018 yılı sonuna göre %14,6 oranında toplam kredilerde de artış yaşanmış ve toplam krediler 391,9 TL seviyesine ulaşmayı başarmıştır.

EKONOMİ 15.11.2019, 17:43 28.11.2019, 14:24 Tuğçe Cantürk
32
Halkbank'ın aktif büyüklüğünde artış yaşandı

Osmanlı Devleti'nden günümüze dek gelen ve o yıllardan beri hala tüketilen Ankara simidi, coğrafinin işaretle tescillenmesine yönelik çalışmalar devam ederken başkentin sembolü haline gelen bu simit pek çok kişinin en çok tükettiği gıda ürünleri arasında yer almaktadır. Sadece Ankaralıların değil aynı zamanda şehri gezmeye gelenlerin de memleketlerine geri döndükleri zaman yanlarında götürdükleri hediyelerden biri haline gelen Ankara simidi, hala çok fazla rağbet görmeye devam etmektedir. Öğrenci ve memur kenti olarak bilinen Ankara'da günde ortalama olarak 600 bin Ankara simidinin satıldığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmaktadır.

Ankara Simidi tarihi

Tadına doyum olmayan ve her köşe başında kapış kapış satılan Ankara simidi tarihi günümüzden 600 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Anadolu'da Osmanlı Devleti'nin hüküm sürdüğü tarihlere kadar geçmişi bulunan Ankara simidi, o dönemde saraydaki un depolarının da simithane olarak adlandırılmasına bile ortam hazırlamıştır. Hatta Osmanlı Devleti'nde padişah fırına simit fırını dendiği bilinmektedir. 1593 senesinde has undan üretilen halka şeklindeki ekmek türüne simid-i halka adı verilmiştir. 2. Süleyman döneminden kalan 1691 tarihli bir mutfak defterinde çörek ve ekmeğin yanında her gün saraya 30 adet simid-i halka tahsis edilmiş olduğu kayıtlarda geçmekteidr.

Zamanla simidin yanındaki halka kelimesi kaybolmuştur. Tek başına simit olarak anılmaya başlayan simit, tarihte ilk defa 18. yüzyılda kayıtlarda yerini almıştır. Bu dönemde sadece saraylarda değil aynı zamanda halk arasında da çok yaygın görülen ve rağbet edilen bir besin olarak öne çıkmaktadır. Doyurucu olmasının yanı sıra Ankara simidinin ucuza mal edilmesi sebebiyle kentin her yerinde halk fırınlarında pişirilerek sokak satıcıları sayesinde şehrin her köşesinde satışa sunulmuştur.

Halkımız arasında geleneksel yiyeceğimiz olarak da kabul edilen Ankara simidi, doksanlık yıllarda ülkemizde fast food akımının artması sebebiyle hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Ülkemizde simit tüketiminin yeniden canlandırmak adına bu alanda hizmet veren yerel mağaza zincirleri oluşturulmuş, farklı tüketim seçenekleri ile birbirinden keyifli mekanlarda da tüketilmeye başlanmıştır.

1 Ankara Simidi Kaç Kalori

Ankara'nın vazgeçilmez lezzetleri arasında gösterilen Ankara simidi genci yaşlısı demeden herkesin tükettiği bir gıda ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir simidin büyüklüğüne göre kalori miktarı değişmesine rağmen başkentliler 1 Ankara simidi kaç kalori sorusunun yanıtını aramaktadır. İnternet üzerinde yapılan araştırmalarda ortalama bir büyüklüğe sahip Ankara simidinin kaç kalori olduğu belirtilmiştir. Buna göre bir Ankara simidi yaklaşık 300 kaloriye sahiptir. Bu kalori oranı 250 ve ya 350 seviyeleri arasında değişiklik gösterebilmektedir. Ankara simidinin sahip olduğu kalori ayrıca yaklaşık olarak 4 dilim ekmek ve 2 tatlı kaşığı katı yağa eşittir.

Çıtır Ankara Simidi Tarifi

İnternet üzerinde pek çok kişi Ankara'nın dört bir yanında satılan Ankara simidini evde kendi başlarına yapmak için tarifini araştırmaktadır. İşte çıtır Ankara simidi tarifi ve yapılışı:

Ankara simidinin hamuru için gerekli malzemeler:

3 bardak un
1, 5 su bardağı ılık su
1, 5 çay kaşığı instant yada kuru maya
1 tatlı kaşığı tuz
Çıtır Ankara simidinin sosu için gerekli malzemeler:

Yarım su bardağı pekmez
Yarım su bardağı su
1 tatlı kaşığı un
1 su bardağı kavrulmuş susam
Ankara simidi yapılışı:

1.5 bardak ılık suyu yoğurma kabına alın. İçine mayayı koyduktan sonra elinizle karıştırmaya başlayın.
Unun yarısını yavaş yavaş elinize yedirin. Unun yarısına gelince mayanın aktifliği bozulmaması için 1 tatlı kaşığı tuzu koyup kontrollü olarak yoğurmaya devam edin.
Ele yapılmayan yumuşak kıvamlı bir hamur elde edinceye kadar 5 dakika yoğurun.
Hamuru 45 dk üzeri kapalı bir şekilde mayalanmaya bırakın.
Jamur mayalarken susamı tavada yakmadan kavurun.
Yarım su bardağı su ve pekmezi simidi rahatça batırıp çıkaracağınız bir kapta karıştırın. Bu karışıma 1 tatlı kaşığı un ilave edin.
Mayalanan hamuru tezgahtan alıp 6 eşit parçaya bölün.
Her bir hamur bezesine yaklaşık 80 cm olacak şekilde fitil yapın. Bu fitili ikiye katlayıp burgu yaptıktan sonra iki ucu birleştirip simit şeklini verin.
Bezelerin hepsini bu şekilde simit biçimine getirdikten sonra yağlı kağıt serdiğiniz bir alanın üzerine dizin.
Hazırladığınız simitleri önce pekmezli suya sonra da susama bulayın. Elinizde bu sırada simitlere kolayca son şeklini verip hataları düzeltin. Hamur ıslandığı için düzeltme işlemi kolay olacaktır.
Bu aşamada simitleri pişireceğiniz tepsiyi boş bir şekilde 240 dereceye ayarladığınız fırına alın. Tepsinizi ve fırınınızı birlikte ısıtın. Tepsiye yağlı kağıt sermeyin veya yağlamayın. Bu sayede sıcak tepside simitler daha çıtır olacaktır.
Isınan tepsiyi dışarı çıkarıp yüzeyine alabildiği kadar simidi yerleştirdikten sonra tepsiyi soğutmadan yine fırına verin.
Simitleri 240 dereceli fırında tam 12 dakika kadar pişirin. Ankara simidiniz hazır.

Ankara Simidinin Özelliği

Çıtır Ankara Halkbank tarafından yapılan açıklamada bankanın büyüme rakamlarının Türkiye ekonomisinin gelecek hedeflerine taşınmasındaki rolünden kaynakları olarak iyileşmelerin yaşandığı ifade edilmiştir. Halkbank ayrıca KOBİ ve işletmelere yönelik gelecek dönemde de önemli kredi desteklerinin devam edeceğini vurgulamıştır.

Halkbank’ın açıkladığı büyüme verilerine göre KOBİ kredileri alanı için Pazar payının %18,2 seviyesine çıkıldığı açıklanmıştır. Toplam mevduat rakamlarında ise 2019 yılının dokuz ayı içinde %14,1 seviyesinde artışla birlikte 284 milyar lira seviyesine ulaşılmıştır.

Ekonomiye Destek Veren Yeni Çalışmalar Yapılacak

Son yıllarda uygulanan ekonomik politikalar kapsamında kamu banklarının tasarrufu teşvik eden ve yeni yatırımların desteklemesinde Halkbank’ın etkin kurumlardan biri olduğunu ifade eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Yeni Ekonomi Programı kapsamında finansal hedeflerin gelecek dönemde de devam edeceği ifade edilmiştir. Reel sektörde ve sahada olmaya Halkbank’ın değer verdiğinin altını çizen Arslan, geliştirilen yeni çözümler sayesinde bankanın dengeli şekilde büyümeye devam ettiği belirtilmiştir.

Türk Lirasının desteklenmesi ve geliştirilmesi adına gereken yeni ürün ve hizmetlerin geçtiğimiz dönemlerde Halkbank tarafından uygulandığını ifade eden Halkbank Genel Müdürü, vatandaşların yükselen dövize geçişlerinin engellenerek yeni ürünlerle TL’ye yönelimlerinin büyük oranda sağlandığı ifade edilmiştir.

Halkbank tarafından yapılan büyüme açıklamasına göre Halkbank’ın şuan için son döneme ait aktif büyüklüğü 443,5 milyar TL olarak belirlenmiştir. Nakdi krediler içinde KOBİ kredilerinin payı ise açıklanan veriler arasında en dikkat çeken unsurlardan biridir. Bu verilere göre KOBİ kredilerinin payı %38,7 seviyesine ulaşmıştır. Bu yönüyle Halkbank’ın ekonomiyi destek amaçlı işletmeler ve üreticiler için sağladığı kredi desteklerinin etkisi büyüktür.

Faiz İndirimleri Piyasalara Olumlu Yansıdı

Halkbank’ın üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından açıklama yapan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Türkiye ekonomisinin güçlü finansal ve ekonomik göstergelerinin kaynak maliyetleri büyük oranda aşağı çekerek, genel itibari ile iyileşmenin hızla vatandaşlara yansıtılmasında öncü olunduğunun altı çizilmiştir.

Merkez Bankası tarafından son dönemlerde arka arkaya alınana faiz indirimi kararlarının konut satışlarına olan etkisine vurgu yapan Arslan, yakın zamanda gerçekleştirilecek olan istihdam odaklı krediler ile gelecek dönem içinde de Halkbank’ın önemli bir yere sahip olacağını ifade etmiştir.

Türkiye’nin en büyük kamu bankalarından biri olan Halkbank, son büyüme rakamları ile uygulanan ekonomik politikalardaki rolünü gözler önüne sermiştir. Halkbank tarafından geliştirilen ürünlerin Türkiye ekonomisine değer katan uygulamalar olduğunu ifade eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Halkbank’ın yeni yıldan itibaren yenilikçi banka ürün ve hizmetleri ile faaliyetlerinin devam edeceği ifade edilmiştir.

TL Desteklenmeye Devam Edecek

Halkbank’ın yükselen döviz kurlarına yönelik geliştirdiği yöntemler hakkında açıklamalarda bulunana Osman Arslan, Halkbank’ın mevduat sahipleri için birçok farklı avantajlı TL hesabı ile TL’nin korunduğunu ve TL bazında müşterilerin birikimlerini değerlendirme fırsatı elde ettiklerini ifade etmiştir.

Türk Lirası cinsinden varlıkların son dönemde değer kazanmasının en büyük etkenlerinden birinin kamu bankalarının yeni mevduat kampanyaları olduğuna dikkat çeken Arslan, Türk Lirasını destekleyen yeni ürünler sayesinde beklentilerin karşılandığını ifade etmiştir. Yeni ürünler ile dövize yönelen müşteriler TL yatırımlarına yöneltilmiştir. Gelecek dönemde de TL’nin desteklenmesi için yeni ürünlerin devam edeceği ifade edilmiştir.simidinin özelliği başta Ankaralılar olmak üzere bu lezzeti bir kez tadan genç yaşlı herkes tarafından merak edilmektedir. Ankara simidi etkileyici lezzeti ile onu tüketen kişileri bütünleştiren bir özelliğe sahip yiyecek türü olarak öne çıkmaktadır. Toplumun her kesimi tarafından tüketilen sade bir besin olarak öne çıkan Ankara simidinin bırakın ülkemizi dünyada bir başka eşi veya benzeri yoktur. Çünkü simit toplumun her kesimini, zenginini ve fakirini bir araya getirebilen bir gıdadır. Ankara simidi ayrıca şairlerin şiirlerine de ilham kaynağı olmuştur. Kimsenin tüketmeyi reddedemediği, insanların anılarına da eşlik eden bir yiyecek türüdür. Ankara simidi insanların gönüllerine çocukluklarından itibaren girer ve yetişkinliklerinde en çok anı biriktirdikleri dostu olmaktadır.

Herhangi bir iş sırasında mola vermek için, açlığı bastırmak için severek tüketilen Ankara simidi hakkında bilgi arayışında olanların da dikkatini çekeceği gibi bu gıda, fakirlere sunulan saray yiyeceği bir üründür. Çayla, ayranla veya sade olarak tüketilen Ankara simidinin kendine has kokusu ve çıtırlığı bu gıdayı yiyenleri adeta mest etmektedir.

Ankara Simidi Nerede Yenir?

Ankaralıların yanı sıra başkenti gezmeye veya iş ziyareti sebebiyle kente gelen vatandaşların da en çok merak ettiği sorulardan biri Ankara simidi nerede yenir sorusudur. Bu sorunun yanıtını isteseniz de vermeniz çok zordur. Çünkü Ankara'da simit satılan pek çok farklı fırın ve satıcı bulunmaktadır. Hangisinin en iyi Ankara simidi olduğunu tespit etmek oldukça meşakkatli bir işlem olduğu için Ankara simidi en iyi Ankara'nın pek çok ilçesindeki noktalarda yenebilir.

Tuğçe Cantürk
Mail: info@alfahaberajansi.com>
Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 13 Aralık 2019
İmsak 06:24
Güneş 07:54
Öğle 12:47
İkindi 15:10
Akşam 17:31
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@