E-Devlet şifresi nereden alınır? E-devlet şifresi ilk defa nereden alınır?

E-devlet şifresi almak her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için gereklidir. E-devlet şifresi vatandaşların e-devlet kapısı üzerinden, resmi dairelere gitmeden işlerini tamamlamasını sağlar.

Gündem 21.09.2021 - 00:17 21.09.2021 - 00:36

TC vatandaşlarının e-devlet şifresi alması için TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanı olması yeterlidir. E-devlet şifresi almak için vatandaşların herhangi bir PTT şubesine gitmesi ve TC kimlik numaralarının bulunduğu kimlik belgesini beyan etmesi yeterli olacaktır. E-devlet şifresi 2 TL karşılığında satın alınabilmektedr.

PTT E-Devlet Şifresi Alma İnternetten

PTT üzerinden e-devlet şifresi

satın almak mümkündür. E-devlet şifresi olmayan ve ilk kez e-devlet şifresi alacak vatandaşlar, yalnızca PTT şubelerinden e-devlet şifresi satın alabilmektedir. PTT üzerinden e-devlet şifresi satın almak için:

Daha önce e-devlet sistemini kullanmamış ve şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesine gitmelidir. PTT ATM’lerinden e-devlet şifresi satın alınmamaktadır. Online olarak ödeme yapmak ve internetten e-devlet şifresi satın almak mümkün değildir. PTT şubelerine başvuru yapan vatandaşlar, kimlik belgesini yetkiliye teslim ederek e-devlet şifresi satın alabilmektedir. E-devlet şifresi ücreti 2 TL olarak belirlenmiştir. Ancak her yeni şifre satın alımında ücret artmaktadır. Şifre bir zarf içerisinde verilmektedir. Vatandaşın şifreyi PTT yetkilileri dahil olmak üzere kimseyle paylaşmaması gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Alma Ücretsiz

E-devlet şifresi ücretsiz

olarak satın alınmamaktadır. E-devlet şifresi satın almak isteyen vatandaşların PTT şubesine 2 TL ödemesi yeterlidir. Ancak şifrenin unutulması, değiştirilmesi ya da kaybedilmesi durumunda şifre satın almak isteyen kişilerin daha yüksek ücret ödemesi gerekmektedir. Buna göre:

İlk kez E-devlet şifresi satın alacak kişiler 2 TL ödeme yapmaktadır. Şifresini kaybeden ve ikinci defa şifre satın almak için başvuran kişiler 3 TL ödeme yapmaktadır. Daha sonraki kayıplarda ise 4 TL ve 5 TL arası ödeme yapılması talep edilmektedir.

E-Devlet Şifremi Unuttum

E-devlet şifresini unutmak

her TC vatandaşı için mümkündür. E-devlet şifresini unutan vatandaşların yeniden şifre satın alması gerekmemektedir. E-devlet şifresini unutan kişiler:

E-devlet uygulaması üzerinden cep telefonlarından ya da bilgisayar üzerinden www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra alt bölümde yer alan ‘’Şifremi Unuttum’’ bölümüne tıklamak gerekmektedir. Bu alanda nüfus cüzdanının şahsın yanında olması gerekmektedir. Nüfus cüzdanı içerisinde yer alan Cilt No, Sıra No, aile isimleri ve doğum tarihi gibi özel bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra e-devlet sistemine kayıtlı telefon numarasına SMS gönderilecektir. E-devlet şifresi bu bağlantı üzerinden yeniden değiştirilebilmektedir. Ancak e-devlet şifresini unutan kişilerin şifreyi bu şekilde değiştirebilmesi için sisteme telefon numaralarının ya da mail adresinin kayıtlı olması gerekmektedir. Aksi halde vatandaşların yeni şifre satın alması gerekecektir.

E-Devlet Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-devlet şifre değişimi

yapmak mümkündür. E-devlet sistemi üzerinden şifre değiştirmek için:

E-devlet sistemine giriş yapan vatandaşların alt bölümde bulunan ‘’şifremi değiştirmek istiyorum’’ alanına tıklamak gerekmektedir. Bu alan üzerinden şifre değiştirme işlemleri tamamlanmaktadır. Şifresini ilk kez satın alan vatandaşlar için şifre girildikten sonra otomatik olarak şifre değişikliği talep edilecektir. Bu alan üzerinden zarf içerisinde yazan şifreden farklı bir şifrenin girilmesi gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Alma Ücreti

E-devlet şifre ücreti

2 TL olmaktadır. E-devlet şifresi ilk kez satın alan kişiler için 2 TL ücret ile satışa sunulmaktadır. Şifresini kaybeden ya da yeniden şifre almak isteyen vatandaşlar için ücretler artabilmektedir. İkinci kez şifre satın alan kişiler için 3 TL ve sonraki e-devlet şifresi satın alma işlemlerinde 4 TL ve 5 TL olarak ücretler katlanarak artmaktadır. Şifresi unutan vatandaşların yeniden şifre satın almasına gerek yoktur. E-devlet uygulaması üzerinden ‘’Şifremi Unuttum’’ bölümüne tıklamaları yeterli olacaktır. Bu alan üzerinden kimlik bilgilerinin girilmesi ve e-devlet uygulamasına kayıtlı telefon üzerinden şifre yenileme işlemleri tamamlanacaktır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır SMS İle?

SMS ile e-devlet şifresi

satın almak için e-devlet şifresini unutmuş olmak gerekmektedir. Şifresini unutan vatandaşların şifresini online olarak değiştirebilmesi için telefon numarası ve mail adresinin de sisteme tanımlı olması gerekmektedir. Buna göre:

Şayet vatandaşın cep telefon numarası ve mail adresi sisteme kayıtlıysa, şifre değiştir butonu üzerinden işlemler yapılmaktadır. Bu alan üzerinden nüfus cüzdanı bilgilerini giren kişilere bir SMS gönderilmektedir. SMS üzerindeki bağlantıya tıklayan kişiler, bu alan üzerinden e-devlet şifresini değiştirebilmektedir. Ancak bu alan üzerinden ilk kez şifre satın alınması mümkün değildir.

E-Devlet İndir

E-devlet uygulaması

cep telefonları ve tabletler üzerinden kullanılabilmektedir. Aynı zamanda e-devlet sistemi hem android cep telefonlarına Google Play Store üzerinden hem de IOS telefonlar için Apple Store üzerinden E-devlet uygulaması indirilebilmektedir. Uygulamaya TC kimlik numarası ve  E-devlet şifresi ile hem cep telefonlarından hem de bilgisayarlardan giriş yapılabilmektedir.