C plaka nedir? 2021 yılı Ankara C plaka fiyatları nedir?

Ankara'da özellikle eğitim öğretim yıllarının başlamasına yakın dönemlerde internet üzerinde en çok araştırılan konulardan biri de C plakalı servisler olmaktadır.

Gündem 29.09.2021 - 21:53 29.09.2021 - 21:53

Öğrenci taşımacılığında önemli bir konumda bulunan C plakalı servisler bu işi yapmak isteyenler kadar bu alanda yatırım yapmak isteyen yatırımcıları da yakından ilgilendirmektedir. Bu sebeple AnkaraC Plaka fiyatları 2021 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi en çok merak edilen ve hakkında araştırma yapılan konular arasında yer almaktadır.

C Plaka Nedir?

İnternet üzerinde yapılan araştırmalarda C plaka nedir? sorusu da sık sık gündeme gelmektedir. Her ne kadar bu konuda internet üzerindeki kaynaklarda yeteri kadar bilgi veren web sitesi bulunmasa da C plakanın popüler arama konuları arasındaki önemi bilinmektedir. Ankara'da ikamet eden ve okul servislerine sahip olarak öğrencilere servisçilik hizmeti vermek isteyen araç sahiplerinin, minibüslerinde bulunması gereken plaka C plakadır. C yazılı plakalar Ankara'da servisçilik yapmak için gerekli olan bir plaka türüdür. Bu plaka olmadan okullarda veya diğer eğitim kurumlarında resmi olarak servisçilik yapmak mümkün değildir.

Bazı illerde servisçilik yapmak için özel bir plakaya ihtiyaç duyulmadığı bilinmektedir. Örneğin İstanbul'da okul taşıtı olmak için ticari araçlarda herhangi bir özel plaka gerekliliği bulunmamaktadır. Fakat Ankara'da servisçilik yapmak için yani eğitim kurumlarına öğrencileri taşımak için C plakaya ihtiyaç duyulmaktadır.

C Plaka Nasıl Alınır?

Sadece servisçilik mesleğini icra edenler değil aynı zamanda bu alanda yatırım yapmak isteyenler de internet üzerinden sık sık C plaka hakkında araştırmalar yapmaktadır. Ankara'nın en karlı işleri arasında gösterilen servisçilik alanına yatırım yapmak isteyenler C plaka nasıl alınır? sorusunun yanıtlarını aramaktadır.

Servis işi yapmayı düşünen kişiler ve yatırımcılar vergi masraflarını da gözden çıkarmak durumundadır. Dolayısıyla servis işi ile kazanç sağlayan kişilerin bu kazançlarını vergilendirmesi zorunludur. Okul servisi kazançlarını vergilendirmek için de özel plaka alınması şarttır. Eğer araç içinde anlaşılır bir şekilde turist veya öğrenci taşınıyorsa ve izinsiz olarak ticari bir servis hizmeti verdiğiniz kanıtlanırsa bu durumda yüksek miktarda para cezasına çarptırılırsınız. Bu sebeple söz konusu yasa dışı işlemlere girişmemek için ve hatta çok ciddi cezalara çarptırılmamak için işlerinizi kurallara uygun bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir. Yani servisçilik üzerine yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka resmi yollardan işlemlerinizi halletmeniz ve Ankara özelince C plakaya sahip olmanız tavsiye edilmektedir.

Servis plakaları günümüzde ihale usulüne göre alınmaktadır. Bu tür servis plakası ihaleleri Büyükşehir Belediyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Ankara'da Büyükşehir Belediyesi, C plakalı servis ihaleleri açarak vatandaşlara bu ihalelerde açık arttırma usulüne göre plaka sahip olma imkanı tanımaktadır.

Ankara C Plaka Aylık Getirisi 2021

Ankara'da C plaka servis satın alarak servisçilik mesleğini icra ederek para kazanmak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu dönemde yoğun talep gören C plaka servislere ihale ile sahip olmanın yanı sıra servisçiliğin aylık getirisinin ne kadar olduğu da merak edilmektedir. Bu yüzden pek çok Ankaralı internet üzerinden yaptıkları araştırmalarda Ankara C plaka aylık getirisi 2021 yılında ne kadar olduğunu mercek altına almaktadır.

İnternet üzerinde bu konu ile ilgili detaylı kaynak bulmak zordur. Fakat genel olarak Ankara'da C plakalı bir servise sahip olmak 800 bin TL tutarlarını bulmaktadır. Dolayısıyla özel plaka ile yapılan bu servisçilik hizmetlerinde öncelikle çok büyük bir yatırım harcamasından bahsetmek mümkündür. Bu sebeple yatırımcılar paralarının karşılığını ne kadar sürede alıp kâra geçebileceklerini hesaplamak için Ankara'da C plakalı bir servisin aylık getirisini merak etmektedir.

Ankara özelinde küçük bir hesaplama yapıldığında aylık kazancın hesaplanmasında mazot ve şoför masrafları da devreye girmektedir. Ankara bağlamında kendi şoförlüğünüzü yaptığınız servisinize iki iş alarak rahat bir şekilde mazot masrafı düşüldükten sonra aylık kazanç 6 bin TL'den az olmamaktadır. Bu durum yaz döneminde okulların kapanması ile birlikte gösterebilecektir. Çünkü yaz dönemi işler azaldığı için servisçiler arasında da iş bulmak epey zor olmaktadır. Yaz aylarında daha düşük fiyatlı çalışılarak bu açık kapanabilmektedir ya da 3 veya 4 iş alınarak ayda 10 bin liranın üzerinde kâr sağlamak mümkündür.