Ankara Kocatepe Camii Hakkında Bilgi, Ne Zaman Yapıldı? Ankara Kocatepe Camii hangi semtte?

Ankara Kocatepe Camii Hakkında Bilgi, Ne Zaman Yapıldı. Kocatepe Camii Ankara’da yer almakta olup ismini bulunduğu semtten almaktadır. 1967 yılı ile 1987 yılları arasında tam 20 yıl süren caminin yapımı Türkiye Diyanet Vakfı tarafından da üstlenilmiştir.

Kültür Sanat 29.09.2021 - 23:49 29.09.2021 - 23:49

Kocatepe Camii Ankara’da yer almakta olup ismini bulunduğu semtten almaktadır. 1967 yılı ile 1987 yılları arasında tam 20 yıl süren caminin yapımı Türkiye Diyanet Vakfı tarafından da üstlenilmiştir. Ankara’nın en büyük camileri arasında bulunan Kocatepe Cami’nin tarihi ve mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Ayrıca caminin işçiliği de birinci sınıf olup ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır.

Ankara Kocatepe Camii kim tarafından yapıldı?

Kocatepe Cami’nin yapılması Diyanet Vakfı tarafından istenmiştir ve mimari planına karar verilemediği için bir yarışma düzenlenmiştir. Proje yarışmasını Vedat Dalokay kazanmış ve onun planına uygun olarak cami yapılmaya başlanmıştır.

Mimar Vedat Dalokay’ın orijinal planı üzerinden başlayan inşaat süreci daha sonra değişerek plana sadık kalınmadan bitirilmiştir. Vedat Dalokay’ın planını ve proje yarışmasını hiçe sayan Türkiye Diyanet Vakfı kendi beklentisine göre Kocatepe Cami’ye şekil vermiştir.

Kocatepe Cami Tarihi ve Yeri

Kocatepe Cami, Türkiye Diyanet Vakfı’nın yönergelerine uygun olarak inşasına devam edilmiştir ve 1967 yılında başlayan inşaat süreci 1987 yılında son bulmuştur. Vedat Dalokay’ın daha sonradan kendi planı ile inşa ettirdiği bir diğer cami olan ve Pakistan’da yer alan Faysal Cami oldukça modern bir yapıdır. Modern bir yapı olması nedeni ile de dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Faysal Cami modern İslam yapısı olarak kabul görmektedir.

Kocatepe Camii ise Vedat Dalokay’ın mimari planı ile başlanmış olsa da daha geleneksel bir formatta devam etmiştir. Kocatepe Camii tarihi yeni olmasına rağmen oldukça geleneksel bir yapı olduğu için yüzyıllar öncesine aitmiş izlenimi yaratmaktadır. Kocatepe Cami’nin yapımında Hüsrev Tayla, Fatih Uluengin gibi isimler yer almıştır. Kocatepe Cami’nin yeni planı ise Mimar Sinan’ın kopyası ve özgün olamamak ile suçlanmıştır.

Kocatepe Cami Özellikleri

Kocatepe Cami Ankara’da Çankaya’nın Kocatepe semtinde bulunmaktadır. Kızılay’dan kalkan toplu taşıma araçları ile kolayca camiye ulaşılabilmektedir. Camiye yürüyerek ulaşmak da mümkündür. Kocatepe Cami oldukça büyük bir alana oturmakta olup 4.500 metrekarelik bir zemini bulunmaktadır. 4 minareli olarak inşa edilmiştir ve her bir minarenin uzunluğu ise eşit ve simetrik olarak ele alınmıştır.