Ankara Karşıyaka Mezarlığına nasıl gidilir? Ankara Karşıyaka Mezarlığı Kaça Kadar Açık?

Sadece Ankara'nın değil, aynı zamanda Türkiye'nin de en büyük mezarlığı konumunda bulunan Ankara Karşıyaka Mezarlığı geçmişten günümüze başkentlilerin en iyi bildiği mekanlardan biridir.

Gündem 29.09.2021 - 21:46 29.09.2021 - 21:46

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Mezarlığı'nda defin işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte bu alanda ada parselleri arasında yol açarak yeni çevre düzenlemeleri de gerçekleştirmektedir. Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda mevcut durumda yatan 400 bin merhum ve merhume olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra mezarlık alanında toplam 302 adet hayrat çeşmesi bulunmaktadır. Bunların onarımları ve yenilerinin imarı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı Yol Tarifi

Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na ulaşmak isteyenler internet üzerinden Ankara Karşıyaka Mezarlığı yol tarifi hakkında araştırma yapmaya devam etmektedir. Ankara'nın en büyük kabristanı olması itibarıyla pek çok kişinin yolunun düştüğü Ankara Karşıyaka Mezarlığı günümüzde de en çok ziyaret edilen yerler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra yenilenen teknolojik cihazlar ve bilgisayarlar ile Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nı ziyarete gelen başkentlilere veya şehir dışından gelen vatandaşlara ziyaret edecekleri kabri bulma konusunda yardımcı olmaktadır.

Mezarlık Bilgisayar Sistemi (MEBİS) adı verilen sistem sayesinde vatandaşların aradıkları mezarları kısa sürede bulmaları mümkün olmaktadır. Mezarlıkların büyüklükleri dikkate alınarak mezarlık girişine yerleştirilen kiosklar sayesinde vatandaşları yakınlarının bulunduğu mezara ulaşan en kısa yolu harita çıktısı şeklinde alabilmektedir. Bu sayede Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda istedikleri kabri ziyaret etmek isteyen vatandaşlar ellerindeki haritalar ile en kestirme yoldan yakınlarının mezarına ulaşabilmektedir.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı Nerede?

Ankara Karşıyaka Mezarlığı, konumu ile de en çok merak edilen bir mekandır. Başkentlilerin hemen hemen hepsi tarafından yakından bilinen Ankara Karşıyaka Mezarlığı 400 binden fazla merhum ve merhumenin yattığı bir kabristandır. Bu kadar büyük bir kapasiteye sahip olması sebebiyle Ankara'nın da en uğrak yerlerinden biri olan Ankara Karşıyaka Mezarlığı nerede sorusu sık sık sorulmaktadır.

Bu soruyu internet üzerinden de soran vatandaşlar, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na ulaşabilecekleri en kestirme yolu merak etmektedir. Kabristanda yakınlarının mezarlarını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar için Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nın açık adresi şu şekilde belirtilmiştir: Yenimahalle ilçesinde Şentepe semti ve Demetevler mahallesinde buluanan Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na kentin pek çok farklı noktasından toplu ulaşım araçları hareket etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sahipliğini yaptığı Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nın telefon numarası ise (0312) 346 40 01'dir. Bunun yanı sıra vatandaşlar, özellikle şehir dışından gelip Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nında bulunan yakınların veya ünlü kişilerin mezarlarını ziyaret etmek isteyenler bu numara ile mezarlık idaresini arayarak daha detaylı bilgileri alabilirler.

Ankara'da bulunan Karşıyaka Mezarlığı'na gitmek isteyen kişiler internet üzeriden araştırma yaparak bu mekana nasıl gidebileceklerini merak etmektedir. En yakın toplu taşıma durağından adım adım yol tarifi ile Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na ulaşmak sanıldığından da kolaydır. Ankara Karşıyaka Mezarlığı istikametine giden toplu taşıma araçları şunlardır:

Liva pastanesinden 530-3 ve 279 numaralı halk otobüsleri Sincan'dan 522 ile 279 numaralı halk otobüsleri Kızılay Çankaya'dan Metro 1 ile 213 numaralı halk otobüsleri Hacıbaba Elvankent'ten 508-4 ve 522 ile 279 numaralı halk otobüsleri Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nden 281 numaralı halk otobüsleri

Bu toplu taşıma araçlarını kullanarak Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na en kolay yoldan ulaşabilirsiniz. Bu sebeple Ankara'da ikamet eden vatandaşlar kadar şehir dışından gelen kişiler de internet üzerinden bu toplu taşıma araçları ve güzergahları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na daha kolay bir şekilde ulaşmak için bulunduğunuz yerden geçen toplu taşıma araçlarının güzergahı hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı Kaça Kadar Açık?

İnternet üzerinden pek çok kişi Ankara Karşıyaka Mezarlığı kaça kadar açık sorusunun da yanıtını aramaktadır. Çünkü özellikle şehir dışından Ankara'ya gelip burada yakınlarını veya ünlü merhum ve merhumeleri ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, mezarlığın hangi saatler arasında hizmet verdiğini merak etmektedir. Kabristanlarda yasal saat sınırları bulunsa da sadece Ankara'nın değil aynı zamanda Türkiye'nin de en büyük kabristanı olması ile ünlü Ankara Karşıyaka Mezarlığı gibi mekanlarda farklı saat sistemleri uygulanabilmektedir. Bu konuda en kesin bilgileri internet üzerinden Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nın telefon numarasına ulaşarak edinebilirsiniz. Yazımızda Ankara'da bulunan Karşıyaka Mezarlığı'nın telefon numarasını da bulabilirsiniz.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı Canlı İzle

Ankara Karşıyaka Mezarlığı Türkiye'nin en büyük mezarlığı olduğu için kabristanda belirli noktalarda mobese kameraları bulunmaktadır. Ankara Karşıyaka Mezarlığı canlı izle araması ile pek çok kişi kabristanı internet üzerinden canlı görüntülemek istemektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kontrolünde bulunan Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nı her gün yüzlerce kişi ziyaret etmektedir. Kabristanda yatan merhum ve merhume sayısının 2019 yılı itibarıyla 400 binden fazla olduğu bilinmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Ankara Karşıyaka Mezarlığı üzerindeki imar çalışmaları devam etmektedir. Belediye kabristanda yeni ada ve parseller açarak defnedilecek kişilere özel yeni mezar alanları oluşturmaya ve hayrat adı verilen muslukların sayısını artırmaya devam etmektedir.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı Kaç Yılında Kuruldu?

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin idaresini üstlendiği Ankara Karşıyaka Mezarlığı, kapasitesi ile Ankara'nın en büyük kabristanı konumundadır. Belediye yetkileri Ankara ili sınırları içinde her yıl 24 bin kişinin vefat ettiğini ve bunun ortalama 20 bininin başkentte bulunan mezarlıklara defnedildiğini açıklamıştır.  Bu verilere göre Ankara'daki mezarlıklarda her gün ortalama 55 kişinin, ayda ise bin 650 kişinin defin işlemi gerçekleşmektedir. Ankara Karşıyaka Mezarlığı da en fazla kapasiteye sahip kabristan konumundadır.