Sivas'ın muhteşem yöresel lezzetlerinden biri olan mirik köftenin sadece 20 dakikada hazırlanan bir lezzet olması herkesi şaşırtmayı başarıyor. Kolay yapımı ve doyuruculuğuyla sofralarının vazgeçilmez bir parçası olan mirik köfte, enfes bir sos ile de bütünlenerek, servis ediliyor. Öte yandan mirik köftenin yapımının çeşitli püf noktaları bulunuyor. Peki, Sivas'ın yöresel yemeklerinden mirik köfte nasıl yapılır? İşte, en lezzetli mirik köfte tarifi...

Sivas yöresinin en lezzetli yemeklerinden biri olan mirik köfte, çok pratik olması ile de kısa süre içerisinde sofralardaki yerini alıyor. İyi bir mirik köfte için; 2 su bardağı köftelik ince bulgur, 1 su bardağı un, 1 su bardağı sıcak su, 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı kimyon ve 1 çay kaşığı karabiber gerekiyor. Servis edilirken yoğurt ve sos ile bütünlenen mirik köftenin üzeri için ise; 3 su bardağı yoğurt, 3 diş sarımsak, sıvı yağ, tereyağı ve pul biber malzemeleri hazırlanıyor. Öte yandan mirik köftesinin yapımı oldukça basit oluyor!

Mirik köfte yapmak için öncelikle; bulguru derin bir kaba alarak, sıcak suya ıslamak gerekiyor. Şişmesi için ıslanan bulgurun üzeri kapanıyor ve 15 dakika boyunca bekleniyor. Bulgurun şişmesinin ardından derin kabın içerisine un, yumurta, tuz, kimyon, pul biber ve karabiberi ekleniyor ve bu harç yoğuruluyor. Yoğurulmanın ardından üzeri yeniden kapatılan köfte harcı, dolaba konularak 15 dakika boyunca dinlendiriliyor. Harcın dinlenmesinin ardından bir tepsiye un serildikten sonra harçtan koparılan minik minik parçalar yuvarlanarak unlu tepsinin üzerine konuluyor. Harç bitince köftelerin birbirine yapışmaması için tepsi sallanarak, köfteler orta teşte ve kaynamış suyun içerisinde pişiriliyor. Öte yandan mirik köftenin yapımında önemli püf noktalar bulunuyor!

Yoğurtlu sos ile birleştirilen mirik köftesinin lezzeti herkesçe beğeniliyor. Ancak lezzetli bir mirik köftesi için dikkat edilmesi gereken birtakım püf noktalar bulunuyor. Mirik köftenin harcını yoğururken suya eli daldırıp çıkarmak harcın macun kıvamını almasını kolaylaştırırken; bulguru ıslatırken suyun tüm bulgurlara temas etmesini sağlamak daha iyi şişmesini sağlıyor.